تبلیغات
جودو - تاریخچه جودو در ایران
مهم نیست چه قدر قدرت دارید مهم این است چگونه از قدرتان استفاده کنید (یاسو هیرو یاماشیتا)

تاریخچه جودو در ایران

بیست و هفتم بهمن 89 00:48

نویسنده : سینا نهرو

آیا میدانید جودو چگونه وارد ایران شد است؟

در اواخر دهه 1330 دو نفر افسر پلیس به نام بهروز سرشار و انوشیروان شهیدی (مرحوم) جهت بازدید به آکادمی پلیس سوئد اعزام شدند و درآنجا با تمرینات جودو که توسط دانشجویان انجام می شد آشنا شدند.

 

پس از مراجعت آقای سرشار با مراجعه به بخش فرهنگی سفارت ژاپن در تهران با این ورزش بیشتر آشنا گردید و از این محل متوجه شد که دو نفر ژاپنی جهت شناسانیدن جودو به کشورهای مختلف به مصر و کشورهای همسایه از طریق کودوکان جودو ژاپن اعزام خواهند شد با تمهیداتی موافقت آقای فریدون صادقی مسئول تربیت بدنی شهربانی را اخذ و با پشتیبانی ایشان ترتیب دعوت دو هفته‌ای این دو مربی ژاپنی را داد و بالاخره در سال 1345 آقایان ایکیدا و ناکامورا به ایران آمده و درسالن ورزش دانشگاه پلیس با انجام نمایشاتی جودو را برای افسران دانشگاه که ورزشکار بودند و تنی چند از پرسنل سایر نیروها معرفی کردند.

در این کلاس علاوه برآقایان سرشار ، شهیدی ، سعادتمند ،مدنی و تنی چند از پرسنل تربیت بدنی نیز حضور داشتند.

پس از مراجعت این دو نفر باز هم با پیگیری آقای سرشار مربی دیگری از ژاپن به نام اینوئه به مدت 6 ماه به ایران آمد و در تداوم کلاس قبلی کلاس دیگری را تشکیل که در این کلاس آقایان سرشار و شهیدی فنون تا حد کمربند مشکی را فرا گرفتند پس از مراجعت نامبرده باموافقت شهربانی آقایان سروان سرشار و ستوان سعادتمند جهت طی دوره ویژه به کودوکان ژاپن در سال 1347 اعزام و هر دو نفر در مراجعت موفق به اخذ کمربند مشکی دان یک شدند.

در سال 1348 گروه دوم از شهربانی شامل آقایان سرشار ، صنعتکاران و مهدیزان جهت طی دوره جودو به کودوکان اعزام که در مراجعت از طریق تربیت بدنی نیروهای مسلح موظف به تشکیل انجمن کشور( نیروها) گردید و سپس نسبت به تشکیل اولین کلاس تربیت مربی جودو نیروهای مسلح در سال 50-1349 نمود که در این کلاس تعداد 60 نفر از پرسنل ورزشکار و نیروهای مسلح شرکت و کلاس تحت مربیگری آقایان سرشار ، صنعتکاران و هنری بطور فشرده تشکیل و در خاتمه تعداد 30 نفر موفق به اخذ درجه مربیگری جودو گردیدند ، که ‌آقایان فکرت. کیهان و علمی جز، این عده بودند .

قبلا سه کلاس در بخش های خصوصی جهت آموزش افراد غیر نظامی تشکیل شده بود که عبارت بودند از کلاس‌آقای سعادتمند، در بولینگ عبدو، کلاس‌مدنی در باشگاه شهداد و کلاس اقلیت‌های ارامنه در زیرزمین روزنامه آلیکه توسط آقایان روبن عاشقی و روبرت بامبان سپس آقایان کیهان در باشگاه کارگران و آقای علمی درباشگاه ایران ما وآقای فکرت در باشگاه ناشنوایان مشغول آموزش جودو شدند که بخش‌های خصوصی در این باشگاههای آموزش دیدند. در سال 1351 اولین مسابقات جودو رسمی بین دانشجویان دانشگاهها برگزار گردید که تیم دانشکده افسری شهربانی با مربیگری آقایان سعادتمند وفکرت به مقام قهرمانی رسید.

درسال 1352 مربی بسیار خوبی از پلیس ژاپن بنام آقای هاتاناگا به ایران آمد که زحمت زیادی برای جودو ایران و پلیس متقبل شد و اکثر جودوکاران آن زمان از کلاس وی تلمذ نمودند در همین سال یکی ازاساتید ژاپن به نام ماتسوشی‌تا به ایران آمد و اولین کلاس داوری را برای مربیان تشکیل و متعاقب او آقای آندرسن لین از چین‌تایپه در این زمینه به داوران ایرانی آموزش‌های داوری ارائه نمود در اواخر سال 1353 تیم جودو نیروهای مسلح به شوروی اعزام و دریک دیداری دوستانه در آن کشور شرکت نمودند. پس از مراجعت آقای هاتانا کا با پیگیری تربیت بدنی شهربانی و آقای سرشار آقای نودا به ایران و کلاس آموزش خود را در سالن جودو دانشگاه پلیس برگزار نمود و از کلاس هاتاناکا و نودا مربیان خوبی همچون مرتضوی در خوزستان ، عیسائی. گیلان ، کیائی فر. مازندران ، اسدی. خراسان شجاعی. چهارمحال، گهرخانی آذربایجان ، رحیمیان. اصفهان ، شهبازی. فارس، کیهان ، رشیدی، کشوریان. تهران و… .... تحویل جامعه جودو ایران شدند.

در سال 1354 تیم جودو نیروهای مسلح در مسابقات جودوسیزم در ایتالیا شرکت نمود و بالاخره با همت و پشتکار آقای بهروز سرشار و یاران وی چون فکرت ، فرتاش‌مهر ، کیهان، علمی ، صنعتکاران ، هنری، و ….. در 11 دیماه 1354 فدراسیون جودو ایران رسمیت یافت و آقای بهروز سرشار رئیس و‌آقای فکرت بعنوان دبیر فدراسیون اعلام شدند سپس با دعوت از استاد دیگری به نام هی می‌تسو آموزش جودوکاران تداوم یافت و در سال 1355 اولین مسابقه باشگاههای کشور برگزارو تیم ژاندرمری برنده کاپ اهدایی سفارت ژاپن گردید در سال 1357 تیم جودو نیروهای مسلح عازم استراسبورگ فرانسه به سرپرستی آقای سرشار و مربیگری آقای فکرت گردید همراه تیم‌ محمد لواسانی بوددر این مسابقات سیف‌اله جواهری 95+ کیلوگرم موفق به اخذ مدال طلای این مسابقات گردید .

در پاییز همان سال تیم ملی جودو به مسابقات جودو مصراعزام وپس از چند دیدار دوستانه با موفقیت به کشور بازگشت پس از انقلاب ، آقای فکرت سرپرست فدراسیون ورزشهای‌ رزمی که از سال 1356 سه رشته جودو ، کاراته و تکواندو در آن ادغام شده بودند گردید و در اولین اقدام خود این سه رشته را از هم منفک و فدراسیون جودو بطور مستقل مشغول گردید توضیح اینکه بلافاصله پس از انقلاب تیم ملی جودو به سرپرستی آقای سرشار به مسابقات جهانی فرانسه اعزام که هرچند مقامی کسب ننمود ولی شرکت در اولین مسابقات جودو قهرمانی جهان تجربیات ارزند‌ه‌ای برای جودوکاران و همراهان آقایان فکرت، مدنی ، کیهان به همراه داشت .پس از آقای فکرت آقای حاج محمد مهرآئین به سمت ریاست فدراسیون جودو و سرپرستی فدراسیون‌‌های کاراته ، تکواندو منصوب و با شروع جنگ تحمیلی تقریبا برنامه‌های فدراسیون علیرغم تلاش ایشان تحت تاثیرمشکلات ناشی از جنگ بود با این همه با تلاش آقای دهناد‌ که به کودوکان ژاپن جهت دوره رفته بود فدراسیون‌جودوموفق به تشکیل کلاس مربیگری آقای ای‌اورا استاد ژاپنی در سالن‌بادی فدراسیون گردید.آقای مهر‌آیین طی دو دوره ریاست فدراسیون را عهده داربود سپس دوره سرپرستی آقایان توحیدی و کریمی به این فدراسیون بود که حدودا 6ماه طول کشید وبعد از آن آقای کاظم یزدانی به سمت ریاست فدراسیون جودو منصوب (1364) ضمنا سال قبل از آن تیم ملی جودو در مسابقات جودوی قهرمانی آسیا در کویت شرکت که تیم ایران در86 –کیلومهران ویسه و در وزن آزاد رمضانعالی خانبابائی موفق به کسب مدال برنز شد در سال 1365 مسابقات جودو قهرمانی کشور در سالن 7 تیر برگزار و تیم‌های تهران، لرستان و کرمانشاه به ترتیب اول تا سوم شدند.

در سال 1986 تیم ملی جودو عازم مسابقات آسیایی سئول شد که اردوی تدارکاتی خود را در ژاپن با حضور. جهانگیری.خدادادی.گورخانه چی. داداش زاده .گنجی.دهناد.سیل پور. برگزارکرده بود و حاصل آن یک برنز در منهای 60 کیلوگرم توسط مرتضی خدادادی بود سپس مسابقات داخلی نوجوانان ، لیگ و کشوری برگزار شد.

در سال 1367 مسابقات آسیایی در کشور سوریه برگزار و تیم ایران مرکب از 60- حسن احدپور 65- ، علیرضا امینی 71- ، علیر ضا طلوعی 78- ، مصطفی فلاحیان 86- ، سعید حاج‌یوسف‌زاده 95- سعداله برزگر و 95+ رمضانعلی خانبابائی در این مسابقات حضور داشتند در سال 1369 مسابقات آسیایی پکن برگزار و تیم ملی جودو ایران پس از اردوی 45 روزه در این مسابقات شرکت که اعضا تیم عبارت بودند به ترتیب اوزان احدپورـ حاج اوغلی ـ محمدرضا طلوعی ـ حاج یوسف زاده ـ عزیز‌الهی ـ یعقوب پورعلی و فلاحی بودند.

در این سال مسابقات پلیس‌های جهان نیز برگزار گردید و تیم پلیس ایران به مقام سومی با سه برنز دست یافت.

در سال 1992 تیم ملی نیروهای مسلح در سئول کره. مسابقات جهانی ارتشها شرکت نمود که کیوان دهناد موفق به کسب اولین درجه داوری بین المللی از فدراسیون جهانی جودو شد.

در سال 1370 اولین دوره مسابقات بین المللی فجر برگزار و در همان سال مسابقات جودوی قهرمانی آسیا در اوزاکای ژاپن برگزار و مجید زارعیان و دهقان موفق به اخذ نقره آسیایی شدند و در مسابقات بعدی که در 1371 در ماکائو برگزار شد تیم ایران توسط خسرودلیر و محمود میران مدال برنز آسیا را دریافت نمودند و سپس مسابقات آسیایی هیروشیما و ادوار دیگر فجر و آسیایی هندوستان برگزار گردید که نتایج آن در آرشیو فدراسیون ضبط است و بالاخره دوران معاصر جودوی ایران از سال 1375 با ریاست آقای محمددرخشان شروع گردید و از اهم مسائل این دوره موفقیت ایشان در کسب عنوان ریاست آموزش کنفدراسیون آسیا و کسب دو مورد قهرمانی جهان ودو مدال برنز جهانی توسط آرش میراسماعیلی ویک برنز جهانی سید محمود میران که افتخار ملی ما میباشد.
دیدگاه ها : نظر تو چیه؟
آخرین ویرایش: - -