تبلیغات
جودو - تومیتا روح جودو
مهم نیست چه قدر قدرت دارید مهم این است چگونه از قدرتان استفاده کنید (یاسو هیرو یاماشیتا)

تومیتا روح جودو

سی ام مهر 90 14:44

نویسنده : سینا نهرو

 "تسونجیرو تومیتا" معروف به (روح جودو) اولین شاگرد استاد کانو

اگر اولین مبارز افسانه ای جودو جیگارو کانو نام دارد، این یكی هم مبارزی دیگر و موفق در همین رشته است. او نامش تسونجیرو تومیتاست و در واقع خدمتكار جیگورو كانو (مؤسس سبك جودو) است. در واقع كانو از خانواده ای ثروتمند بود و پدرش مقرر كرده بود كه تومیتا در خدمت او باشد.

تومیتا با كانو بسیار صمیمی شد و بعدها اولین شاگرد سبك كودوكان در باشگاهی شد كه در فوریه 1882به مدیریت كانو تشكیل یافت.

وقتی كانو، كودوكان را ابداع كرد، تومیتا هنوز در سطح خوبی قرار نداشت ولی در ماه ژوئن همان سال، شیرو سیگو گذرش به انستیتوی كانو افتاد، همه چیز عوض شد.. تعالیم سخت و پیشرفت ها جدی شد.

اوایل سال 1886 یك استاد جوجیتسو به نام ماگوروكو هاچی تانی دوجوی جدید خود را بنا كرد. او كودوكانی ها را كه در آن زمان چهارنماینده داشتند از جمله تسونجیرو تومیتا، تاكیسابورو توباری، جونشین آریما، بونزو ماتسودا، به دوجویش دعوت كرد.

روز افتتاحیه، تومیتا یك نمایش تكنیكی با مامورو هاچی تانی، پسرجوان استاد، اجرا كرد. همه چیز به خوبی می گذشت. مبارزه داشت تمام می شد كه یك دفعه یك مرد قدبلند از جایگاه تماشاچی ها خارج شد و به سمت تومیتا رفت. همهمه و پچ پچ شروع شد و به سرعت صداها بلندتر می شد. مرد مورد نظر كه اصلاً مهم نیست كه چه كسی است از مدرسه ریوا – شین تو – ریو می آمد.

او یكی از مربیان جوجیتسوی صاحبنام در پلیس توكیو بود.«شما مایلید با من یك مبارزه انجام دهید؟» طرف صحبتش تومیتا بود. صدایش محكم و مطمئن بود؛ او مبارز می طلبید.

عضو كودوكانی با توجه به اهمیت كاری كه می خواهد انجام دهد، مبارزه را پذیرفت.

مبارزه شروع شد. ناكامورا بلندقد و به لحاظ فیزیكی بسیار تنومندتر از تومیتاست. با روش حساب شده مبارزه می كند، قدرتش را در دستها و شانه هایش جمع می كند و سپس حمله. تومیتا منتظر می ماند و بعد از چند لحظه منفجر می شود به سمت دشمن سر می خورد، ناكامورا ماتش برده چون انتظار چنین عكس العملی را به عنوان ضد حمله ندارد. تومیتا از روش ژاپنی (Tomoe – nage) استفاده می كند و ناكامورا نقش زمین می شود. امروزه در عصر و زمانه ما رقبای جودو كار اگر موفق به اجرای چنین تكنیكی بشوند، پیروز اعلام می … .

مبارزه روی دیگرش را نشان می دهد

بعد از اولین شكست، روش خود را عوض می كند، او به سرعت تومیتا را از ناحیه گردن و آستین از زمین می كند و می چرخاند و با صدایی خشك به زمین می كوبد. كودوكانی به سمت دیوار می چرخد و سعی می كند یك Tomoe – nage مؤثر دیگر را روی ناكامورا اجرا كند تا او را به سمت دیوار پرتاب كند، ناكامورا در حال بلند شدن است كه تومیتا از نو حمله می كند، مبارزه حالا دیگر روی دیگرش را نشان می دهد. ناكامورا حریف را در برگرفته و بدون فوت وقت خاكش می كند، او خیلی قویتر از تومیتاست، ناكامورا با توان فیزیكی فوق العاده اش و بلندی قامتش فشار بسیاری به تومیتا وارد می كند. تومیتا به آموخته هایش وفادار است او سعی دارد با انعطاف راه رهایی را بیابد. با حركت و چرخیدن به سمت و سوهای مختلف و … بالاخره حالت ممكن را می یابد، ناكامورا خطر را حس نمی كند، یادش رفته و دیگر خیلی دیر شده است، در یك لحظه تومیتا گردن ناكامورا را با دست می فشارد چنان كه ناكامورا در حال از هوش رفتن است … در همین لحظه ماگوروكو هاچی تامی كه سمت داور را دارد پایان مسابقه را اعلام می كند، ناكامورا از حال نمی رود ولی نتیجه مسابقه برای همه معلوم است. یك بار دیگر جوجیتسوی كودوكان پیروزی را تصاحب می كند. یكبار دیگر خبر كهنگی جوجیتسوی قدیمی به سرعت در شهر پیچید.

ناكامورا كنترلش را از دست داد

بعدها كه تومیتا درباره این مبارزه اش مصاحبه كرد خاطر نشان كرد: «من بیست و دوساله بودم و ناكامورا سی و سه ساله. او تمریناتی به مراتب قدرتی تر از من داشت. او یكی از بهترین جوجیتسو كارهای زمان خودش بود و شهرت ترساننده ای داشت. آن وقتها من دان 3 داشتم و به آن می بالیدم، جاه طلب بودم. ناكامورا هم آن روز كنترلش را از دست داد و الا بدون شك اجازه عرض اندام به من نمی داد.»

تومیتا یك پسر داشت كه تاریخچه افسانه ای جودو را به تحریر درآورد. این تاریخ «سوگاتا سان شیرو» نام دارد و به دوران قهرمانی شیرو سایگو بر می گردد كه بعدها توسط آكیرو كوروساوا به عنوان فیلمی معروف كارگردانی شد.

تومیتا اولین شاهد تولد جودو در كنار جیگورو كانو است.
دیدگاه ها : نظر
برچسب ها: تومیتا ، :
جودو ، :
جیگارو ، :
روح جودو ، :
زندگی نامه ، :
تسونجیرو تومیتا ، :

آخرین ویرایش: - -